گلابتون سازی در ایران

دسته بندی :مقالات آموزشی 11 اسفند 1400 واحد تولید محتوا 459
گلابتون سازی در ایران

گلابتون سازی در ایران

نهایی ترین و ظریفترین بخش در گلابتون سازی در ایران -یا به عبارتی ملیله- در میان پرفروش ترین صنایع دستی ایران پیچانیدن فلز تخت به حول نخ می باشد. این عمل را گلابتون پیچی می نامند. این عمل بر روی یک دستگاه به نام چرخ زری و یا همان چرخ سیم پیچی یا چرخ نخ تابی به انجام می رسانند. مهم ترین بخش چرخ زری، بخش سر چرخ ریسندگی یا همان دوک می باشد. این سر چرخ ریسندگی بر روی یک بالشتک موسوم به آرو کنترل می شود که با دو گوه به محل دروازه متصل می گردد. تخ یا ابریشم از بین شکاف مرکزی دوک عبور می کند. در قسمت جلو سر چرخ ریسندگی دو بال یا به عبارتی پروانک قرار گرفته است که سرهای طرفین آن به یک چنگال موسوم به عقربک متصل می گردد.

بخش های جانبی دستگاه گلابتون سازی در ایران

مغاره، عقربك، دوک، قرقره ها

لازم به ذکر است که در گلابتون سازی به عنوان پرطرفدارترین صنایع دستی ایران قرقره ای که سیم طلایی را می چرخاند مغاره نامیده می شود که به درک متصل گشته است. سیم زری از قرقره بر روی یکی از عقربك ها عبور کرده و بر روی نخ تابانیده می گردد. پس از آن سر چرخ ریسندگی یا همان دوک حرکت کرده و در ضمن این که سیم تخت به حول نخ ریسیده می گردد، ریسمان به آرامی از بین سر چرخ ریسندگی یا همان دوک عبور کرده و سرعت حرکت آن به نحوی تنظیم گردیده است که سیم تخت تنها ریسمان ابریشمی و یا پنبه ای را پوشش می دهد و در هیچ محلی بر روی هم واقع نمی شوند و فاقد محل تهی هم خواد بود.

در تصویر زیر کلیه بخش های دستگاه قابل مشاهده است و هنرمند گلابتون سازی قرقره اصلی یا به عبارتی قرص نخستین را به وسیل یک دسته می چرخاند. قرقره واسطه ای موسوم به قرص ثانویه با دو شعاع و قطر گوناگون موجب می گردد که سر چرخ ریسندگی یا همان دوک را به تندی مد نظر برساند. پایان کوچک قرص ثانویه به کمک یک تسمه ی تخت از قرقره نخستین -که به وسیله دست می چرخد- حرکت داده می شود و یکی از بندهای پایانی مجوف بزرگ تر قرص را به قرقره ای کوچک و دارای شیار که بر روی سر چرخ ریسندگی یا همان دوک است متصل می گرداند.

مغاره، عقربك، دوک، قرقره ها مغاره، عقربك، دوک، قرقره ها

کلاف فرنگی

از دیگر بخش های جانبی دستگاه گلابتون سازی در ایران کلاف فرنگی است. از میله قرص ثانویه میله های جداگانه دیگری انشعاب می یابند. این میله های انشاب یافته از قرقره های پله ای برخوردارند که کلاف فرنگی به صورت مستقیم به آن متصل می گردد. تولید نهایی بر روی کلاف فرنگی تابیده می شود. قرقره های پله ای به این منظور تدارک دیده شده است که تندی حرکت ریسمان از بین سر چرخ ریسندگی یا همان دوک با آن تنظیم گردد و بدین صورت فاصله متناسب ریسمان کنترل می شود.

کلاف فرنگی

لنگر در گلابتون سازی

ریسمان از کلاف فرنگی که در بخش کمر دستگاه واقع شده است، به وسیله میل راهنما و قرقره عبور کرده به قسمت ابتدایی دستگاه وارد می شود. به منظور این که ریسمان در همه حال در وضعیت کشیده شدن باشد، کیسه ای سنگین را به قرقره می آویزند که آن لنگر نامیده می شود. تمام بخش های گردان در داخل چهار پایه ای قرار گرفته است که ستون بالشتک متصل به آن است. زمانی که دوک سیم طلایی تهی شد، آن بند که مسیر حرکت رو به پیش ریسمان را کنترل می نمود را بر می دارند. سپس عقربک ها را به کناری گذارده و به وسیله ی یک ماسورة بزرگ تر باردیگر، دوک را پر می کنند.

برای مطالع در مورد هنر زرکوبی سنتی : هنر ایران باستان و فنون تزیین فلزات  به مقالات مرتبط مراجعه نمایید.

لنگر در گلابتون سازی گلابتون سازی در ایران

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: