خاتمکاری در اروپا: تاثیر پذیری از شرق یا خلاقیت

دسته بندی :مقالات آموزشی 14 تیر 1401 واحد تولید محتوا 301
خاتمکاری در اروپا تاثیر پذیری از شرق یا خلاقیت

خاتمکاری در اروپا: تاثیر پذیری از شرق یا خلاقیت

خاتمکاری در اروپا در بسیاری از حوزه ها متاثر از هنر خاتمکاری در شرق است؛ با این وجود در کنار این تاثیر و تاثرات ویژگی های محلی خاص هنر اروپایی نیز در این نوع از صنایع دستی داخل شده است.

لازم به ذکر است که حکومت مسلمانان بر بخش هایی از اروپا و جزیره سیسیل در قرن هشتم با ظهور هنر«ترصيع» در شهر «سینا» مقارن است. این تلاقی زمانی تقریبا جای شک و تردیدی در خصوص اقتباس این کلمه از واژه ترصيع عربی یا به عبارت دیگر گرفتن هنر ترصیع از هنرمندان مسلمان باقی نمی گذارد. نتایج به دست آمده بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه کلمبیا در خصوص اصل و خاستگاه هنر خاتم شده است در دایرة المعارف معروف این دانشگاه آمده است؛ در این دایرة المعارف، غیربومی بودن هنر خاتمکاری در اروپا، بویژه در ایتالیا به صراحت قید شده و این هنر برگرفته از نوعی هنر ترصيع عاج بر روی چوب رایج در خاورمیانه اعلام شده است.

با وجود این، اشیاء دست ساز، به ویژه اشیائی که به شیوه خاتمکاری در دوره های مختلف در ایتالیا ساخته شده اند، عموما از سبک و سیاق غربی و ایتالیایی متأثرند. نشانه های ظاهری این تأثیر در آثار باقی مانده مشهود است.

خاتمکاری در اروپا تاثیر پذیری از شرق یا خلاقیت

خاتمکاری در اروپا و نماد های آن در ایتالیا

خاتمکاری در ایتالیا با نام « Certosina» نیز شناخته می شود. تعریفی که درباره این هنر ذیل کلمه (certosina) آمده است، تقریبا مشابه تعریف ترصیع است؛ یعنی چیدن قطعات کوچکی از استخوان، چوب و عاج با رنگ های طبیعی و غیر طبیعی در کنار هم و روی یک سطح چوبی تا یک واحد خاتم به دست آید.

تاريخ ظهور این هنر در ایتالیا قرن چهاردهم یعنی حدود قرن هشتم ق ذکر شده است که خود گواه دیگری بر اقتباس آن از مسلمانان است. از طرف دیگر همان گونه که قبلا اشاره شد در اغلب مراجع معتبر اروپا ، هنر خاتمکاری با کلمه «Tarsia» نشان داده شده که احتمالا از کلمه ترصیع زبان عربی گرفته شده است. بر این اساس می توان ادعا کرد که ظهور نوعی هنر مشابه با هنر ترصیع در سینای ایتالیا ارتباط تنگاتنگی با حضور هنرمندان مسلمان در این بلاد دارد.

تاریخ قدیمترین اثر خاتمکاری در اروپا مشابه خاتم ایران در ایتالیا به قرن هشتم ق می رسد. یک ویژگی این خاتم، استفاده از قطعات کوچک استخوان، عاج و چوب است.

خاتمکاری در اروپا و نماد های آن در ایتالیا

هنر خاتم از زمان معرفی (قرن هشتم ق) تا دویست سال بعد از آن در این کشور رونق خاصی داشته است؛ اما با بروز مشکلات و مسائل اجتماعی و تحولات سیاسی، این هنر جایگاه اولیه خود را بتدریج از دست داد، به طوری که در اواخر قرن یازدهم هجری این هنر پس از طی یک دوره رکود و انحطاط تقریبا از رونق افتاد. با وجود تمام دشواری ها و بی توجهی ها، این هنر کاملا از میان هنرمندان ایتالیایی، رخت بر نبست و تعداد اندکی با ذوق و علاقه شخصی خود، آن را دنبال کردند و آثاری از خود برجای گذاشتند.

جایگاه خاتمکاری در عصر نوین ایتالیا

از جمله آثار با ارزش باقی مانده خاتمکاری در اروپا از هنرمندان ایتالیایی، کمد خاتمکاری شده ای است که در قرن هشتم ق ساخته شده است. طرح ها و نقش های این کمد همان گونه که در شکل ۱۵-۱ مشاهده می شود، کاملا متأثر از هندسه و نقوش اسلامی است. در تزیین این کمد از قطعات کوچک چوب و عاج استفاده شده است. اکنون هنر خاتم در ایتالیا یک صنعت نیست، بلکه یک نوع وسیله سرگرمی برای برخی علاقه مندان به این هنر است و استفاده از آن بیشتر در تزیین حاشیه لوازم چوبی، بویژه کمد و وسایل مشابه است.

جایگاه خاتمکاری در عصر نوین ایتالیا

هنر خاتم در اسپانیا

تاریخ ظهور هنر خاتم یا نوعی از آن در اسپانیا، مقارن با شروع حکومت مسلمانان در این سرزمین بوده است. شواهد تاریخی حاکی از آن است که هنر خاتم در دوره حکومت ممالیک در سرزمین اسپانیا و سیسیل رونق و رواج داشته است. گرچه استفاده از عاج برای تزیین اشياء از دوره های قبل از امویان در این سرزمین شروع شده بود، آثار برجای مانده خاتمکاری در اروپا نشان می دهند که هنر ترصیع در دوره ممالیک به حد کمال خود رسیده است.

انواع جعبه ها و اشیاء تزیینی موجود در موزه های اسپانیا که اغلب در قرن سوم و چهارم هجری ساخته شده اند، حکایت از آن دارند که دوره حکومت اسلامی در این بلاد دوره پر رونق صنایع دستی و از جمله هنر خاتم بوده است. تزیین جعبه ها و اشیاء در اسپانیا، به ویژه با عاج و به سبک فاطمی در آثار برجای مانده از دوره اسلامی بیش از بقیه دوره ها به چشم می خورد و خصایص شرقی در مصنوعات دستی در این دوره آشکارتر از سایر دوره هاست.

این اشیاء از نظر ساخت ویژگی های اسپانیایی دارند و تلفیق هنر اسپانیایی، سبک و شیوه اسلامی در آنها بخوبی مشهود است. یکی از نمونه های برجای مانده از این دوران جعبه چوبی خاتمکاری شده با عاج است که در قرن هفتم ق ساخته شده است. این اثر هنری با ارزش در حال حاضر در کاپلا پالاتینا (Cappella Palatina) در پالرمو نگهداری می شود. در حال حاضر، هنر خاتمسازی در اسپانیا چندان مرسوم نیست و آنچه بیش از گذشته به چشم می خورد رواج نوعی معرق بین علاقه مندان به ساخت صنایع چوبی است.

هنر خاتم در اسپانیا هنر خاتم در اسپانیا

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: