هنر مروار بافی به عنوان هنر سنتی استان گیلان

دسته بندی :مقالات آموزشی 15 اردیبهشت 1401 واحد تولید محتوا 322
هنر مروار بافی

هنر مروار بافی : هنر سنتی استان گیلان

هنر مروار بافی در ارتباط با مروار است که به ترکه های بید (بید مرواری) اطلاق می گردد. مروار گیاهی است خودرو که با قلمه زدن تکثیر می گردد و در فصل پاییز برداشت می شود. خاستگاه اصلی این گیاه مناطق نسبتا خشک است. زیرا مناطق خشک بافت داخلی چوب را محکم تر و قابلیت انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد. این ویژگی باعث می شود تا پوست چوب به راحتی جدا گردد. از این رو، مرواربافان چوب مورد نیازشان را همواره از همدان، ملایر و تهران تهیه می کنند.

چوب همدان و ملایر مورد استفاده در هنر مروار بافی از لحاظ کیفیت برتر است. اما به دلیل گرانی چوب همدان و ملایر، و نیز هزینه ی حمل و نقل برای بافندگان مروار مقرون به صرفه نیست. آنان قریب به اتفاق چوب مورد نیازشان را از تهران تهیه می کنند و تنها در کارهای بسیار خاص، برای نمونه در بافتن پیکرهای حیواناتی چون قورباغه، میمون، اسب، الاغ، قو، ماهی و غیره از آن بهره می گیرند.

هنر سنتی استان گیلان

خاستگاه مروار بافی

استادکاران هنر مروار بافی در خصوص پیدایش این نوع صنایع دستی بر این باورند که این صنعت ابتدا از روستای تازه آباد آستانه ی اشرفیه شروع شده و سپس در روستاهای شرق گیلان رونق یافته است. مارسل بازن به این نکته اشاره دارد که در سال ۱۳۵۲ یک نفر چینی طرز درست کردن صندلی های حصیر بافی شده (مروار) را به روستاییان یاد داده است. این تعلیم، پس از اندک زمانی، حرفه ی مرواربافی را به شیوه ی خانگی و سپس کارگاهی و صورت فصلی، به منبع درآمدی برای خانواده ها تبدیل نمود.

واژه ی «مروار» از دهه ی پنجاه در گیلان متداول شد. فن اصلی بافتن و جنس مواد اولیه ی به کار رفته (ترکه ی بید) ثابت می نماید که مروار صنعتی نوپا و تازه در گیلان نیست. بلکه در قالب سبدبافی با پوست قهوه ای متمایل به قرمز که از جنگل ها تهیه می شد و در گفتار بومیان محلی به وه (vah) شناخته شد، ریشه در هزاره های پیش از میلاد یا لااقل سده های گذشته دارد.

خاستگاه مروار بافی

مزیت ها و کاربرد ها

آنچه سبب گردید تا هنر مروار بافی در خانه های مردم جای گیرد، کیفیت بری آن نسبت به سبد بافی با بامبو است. این مزیت ها عبارت اند از:

 • قابلیت تلفیق با مواد دیگری چون آهن، چوب و..،
 • مقاومت زیاد،
 • سیاه و کدر نشدن،
 • قابلیت شست وشو،
 • قابلیت قرار گرفتن در معرض نور خورشید.

مزیت ها و کاربرد ها ی مروار بافی

مراکز تولیدی مهمی در روستاهای صیقلان، بازار جمعه (از توابع صومعه سرا)، تازه آباد، کورکا از توابع آستانه ی اشرفیه)، ابراهیم سرا و لاهیجان به این کار می پردازند. کاربرد: انواع سبد در ابعاد گوناگون و طبقات متعدد برای مصارف زیر ساخته می شوند:

 • جای سیب زمینی و پیاز،
 • شکلات خوری آجیل خوری،
 • میوه خوری و سبدهای پایه دار برای سوپر مارکت ها و قنادی ها،
 • انواع سینی (دسته دار و بدون دسته)،
 • انواع مبلمان،
 • صندلی راحتی،
 • انواع صندوقچه های در دار،
 • ساک ها،
 • سطل زباله،
 • صندوق های خمره ای،
 • انواع میز میز تلویزیون،
 • میز تلفن،
 • عسلی،
 • مجسمه های تزیینی و کاربردی (میمون، اسب، قورباغه، اردک، قو و…)،
 • کتاب خانه، آباژور (چراغ خواب)،
 • گهواره (ثو)،
 • جانانی،
 • تخت خواب.

مروار بافی

از استادکاران هنر مروار بافی می توان به اسدالله سهیلی، احمد حسن پور، هاجر نوایی، حسن منعم، محمد شعبانی اشاره نمود.

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: