سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

دسته بندی :مقالات آموزشی 1 اسفند 1400 واحد تولید محتوا 338
سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی مقاله ای است که به کارهای یک سماور ساز در حیطه هنر ها و صنایع دستی پرداخته و برخی از ملزومات آن را بیان می کند. سماور ساز یا دواتگر یا رویگر اکثر روی برنج کار می کند ولی گاهی اوقات هم با آلیاژ نیکل و نقره کار می کند که در آن صورت وی را ورشوساز می گوییم. کلمه دواتساز و دواتگر از کلمه کهن نوشت افزاری به نام دوات که ترکیبی از جای مرکب و جای قلم و قلمتراش بوده بدست آمده است.

این قلمدان ها که اغلب روی آن بسیار خوب آرایش و تزیین شده بود جای خود را امروز به خودنویس های غربی داده اند. محصول عمده دواتگر امروزه سماور است و آن ظرفی است که در سده نوزدهم هنگامی که آشامیدن چایی متداول شد از روسیه به ایران آمد.

نوشابه معمولی که پیش از چایی به کار برده می شد قهوه بود، هنوز هم چایخانه را قهوه خانه می گویند. سماور ساز ها هنوز یک نوع قهوه ریزی کوچک درست می کنند و حتی ظرف کوچکتری به نام قهوه جوش می سازند که گاهی اوقات آن را کتری می نامند.

سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

دیگر تولیدات سماور ساز ها

  1. منقل

یکی دیگر از محصولات متداول دواتگران یا سماور ساز ها منقل است که در زمستان برای گرم کردن اطاق ها و پختن غذای مختصر از آن استفاده می کنند. بدنه منقل از تعدادی از ورقه های برنجی قلمزده یا ساده تشکیل شده است که به شکل چند ضلعی به هم متصل شده اند و آستر آن آجرهای نسوز است و زیر آن پایه های برنجی قرار دارد.

  1. منقل بخاری

یک نوع دیگر منقل دارای پنجره ای روی خاکستر دان است. این را منقل بخاری یا منقل فرنگی می نامند که در واقع بین منقل و اجاق فرنگی است. این منقل فرنگی به بادزدن احتیاج ندارد و آشپزهای بازار معمولا آن را به کار می برند.

  1. تاوه یا تابه

سماور ساز ها یک نوع اجاق آشپزی کوچک که با ذغال گرم می شود و به اسم تاوه یا تابه معروف است نیز می سازند.

  1. سینی و نعلبکی

محصولاتی که تا حالا نام بردیم محصولاتی است که جزء لوازم خانگی است اما استادی سماور ساز ها در ساختن سینی و نعلبکی های کوچک است که در خانه ها برای کارهای مختلف به کار برده می شود. سینی های نوع بهتر آن قلمکاری با حکاکی می شود یعنی منظره ای روی آن کنده و یا چند خطی روی آن می نویسند. کارهای حکاکی را اغلب صنعتکار دیگری به اسم قلمزن انجام می دهد. گرانترین و قیمتی ترین آنها مرصعات سیم و مس است.

سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

  1. آفتابه

از آنجایی که احکام قرآن به مسلمان حکم می کند که پس از اینکه به مستراح می رود خود را خوب بشوید یک نوع ظرف به نام آفتابه در هر آبریزگاه وجود دارد. آفتابه های معمولی را امروز مسگرها می سازند و بهتر از آن را سماور ساز ها ؛ سماور ساز انواع مختلف این آفتابه ها را می سازد و یک دست آن به نام آفتابه لگن معروف است، که در وسط لگن آن – پنجره مشبکی است به نام کفگیر. این آفتابه لگن در موقع شام یا ناهار به کار برده می شود. یک نفر لگن را در یک دست گرفته و با یک دست دیگر آب را از آفتابه روی دست کسی که بخواهد غذا بخورد می ریزد.

سایر فراورده هایی که توسط سماور ساز ساخته می شود عبارتند از گلدان، زیرسیگاری، شیردان، تنگ، قاشق و چنگال.

سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

ابزار های سماورسازان

ابزار سماور ساز ها در واقع همانند ابزار مسگران است. آنها چند سندان ویژه خود دارند که عبارتند از:

  1. سندان موش بریده؛
  2. سندان شتر گلو؛
  3. و یک سندان سنگین تر که در زمین فرو کوبیده اند به نام قلواربوزا؛
  4. و سندانی شبیه به آن ولی کوچکتر که سر آن تخت است به نام میخ نیمه؛
  5. و یک سندان میان وزنی به نام قلوه ای وسط.

برای این نوع کارها تمام چکش ها خوب پرداخت شده و رویه آنها کمی خمیده است، یکی از این چکش ها سینه دار چهارسو نامیده می شود که روی آن چهارگوش است. دیگری سینه دار تنهاست که روی آن گرد است. و دیگری سینه دار دکمه ای است و آن چکش کوچکی است که نوک آن دکمه ای است.

سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

سایر همکارن دواتگران

زیردست سماور ساز های پرکار اصفهان و سماور سازان معروف بروجرد، صنعتگران دیگری کار می کنند از قبیل سوهانکاران و پرداخت کاران یا فرچه کاران. سوهان کار قطعات ریخته شده مربوط به سماور مانند دسته سماور، شیر سماور، ته سماور (کرسی)، پایه های سماور و بخار کش، دسته آفتابه و سایر چیزهای دیگر را از ریخته گر می خرد. سوهانکار در دکان سماور ساز پشت تخته سوهانکاری نشسته قطعات ریختگی را سوهان کرده و سوراخ های پرچ شده را با مته كمانه مته کرده پرچها را آماده کرده و با حدیده دنده می کند. کاری که بدین ترتیب درست شد به سماور ساز داده می شود.

سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

کوره های سماورسازی

سماور ساز در لحیم نقره دادن بیشتر از مسگر مهارت دارد. او چند کوره بزرگ و کوچک لحیم کاری در دکانش دارد؛ کوچکترین کوره او به صورت بوته ای است که هوای مورد نیاز خود را از دم های پوستی (دمدولی) به همان نوعی که تئوفیلوس شرح داده است، بدست می آورد. برای اینکه چرم دم را تهیه کنند پوست بز را بدون اینکه شکمش را پاره کنند، از دم تا سر بیرون می کشند.

پس از اینکه برای نرم کردن آن را داخل پیه دباغی کردند، انتهای هر چهارپای آن را می بندند و گردن آن را روی لوله در کوره سوار می کنند. شکاف عقب آن را با دو تا چوب دم یا پنجه، که هر کدام ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر طول دارد، مجهز می کنند. این پنجه ها دارای جای شست و انگشت است.

در موقع کار کردن با آن، شاگرد سماور ساز چوب های دم را کاملا باز کرده و در همان زمان هم پوست بز را بالا می برد و بدین ترتیب تا آنجا که می تواند هوا درون آن می کند. پس از اینکه به آخرین حد خود رسید چوب ها را کاملا به هم نزدیک می کند تمام پوست را به طرف سر دم فشار می دهد و بدین طریق هوای داخل آن به سوی کوره می رود. واقعا شگفت انگیز است که چگونه مقدار کمی هوا با مهارت به کوره ای که کارهای مشکل را سماورسازی در آن به مرحله بحرانی رسیده است دیده می شود.

کوره های بزرگتر مجهز به دم فانوسی هستند که همیشه به صورت زوجی کار می کند تا جریان هوا دائمی باشد.

سماور ساز پیشه و هنری کاربردی در میان صنایع دستی

پرداخت سماور

سماور ساز برای پرداخت کار خود دقت زیادی به خرج می دهد و آن را روی چرخ پرداخت که با تسمه کار می کند یا روی کمان انجام می دهد. ابزاری که سماور ساز برای پرداخت به کار می برد شامل رنده های ویژه ای است مثل رنده نیم بر، رنده تخت، و رنده کج و هرجا که بتواند کار خودش را با ماسه تریپولی و گرد اکسید آهن (خاک رس یا گل ماشی) بسیار درخشان می کند. امروز اینکار را به پرداخت کننده ای که دارای ماشین های پرداخت است واگذار می کنند.

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: