هنر ابریشم‌دوزی تهران هنری به سبک اروپایی

دسته بندی :مقالات آموزشی 28 تیر 1401 واحد تولید محتوا 212
کمند دوزی

هنر ابریشم‌دوزی تهران هنری به سبک اروپایی

هنر ابریشم‌دوزی تهران از جمله هنر ها و محصولات بازار صنایع دستی است که در میان صاحبان اهل فن از شهرت ویژه ای برخوردار است. تهران، کلان‌شهر ایران به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص در ایران همیشه موردتوجه حاکمان و پادشاهان بوده است. تهران خطه‌ای خوش آب‌وهواست و درگذشته‌های نه‌چندان دور، مرکز آن ری، بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین شهر آن بوده است. تهران از دو قسمت شمیران و تهران تشکیل شده بود. قسمت شمیران ارتفاعات آن محسوب می‌شده که منطقه‌ای سردسیر و ییلاقی، و تهران پایین شمیران و در نقطه‌ای گرم‌تر بوده است. هرچند از هنر قدیمی قابریشم‌دوزی تهران چیزی در اختیار نیست، اما کاوش‌های باستان شناسان در اطراف شهرری بیانگر وجود تمدنی کهن در این منطقه است.

هنر ابریشم‌دوزی تهران هنری به سبک اروپایی

پس‌ازاینکه این شهر به‌عنوان پایتخت سلسله قاجار انتخاب شد و پس از اولین سفر رسمی ناصرالدین‌شاه به فرنگ (پاریس) و آشنایی او با فرهنگ و هنر مردم غرب، شروع روابط تنگاتنگ اجتماعی و سیاسی و فرهنگی مردم ایران با اروپا، تأثیر غیرقابل انکاری بر فرهنگ و هنر مردم آن دوران گذاشت. آمدورفت‌های زنان اروپایی به ایران و زندگی زنان مستشاران انگلیسی و فرانسوی و روسی در تهران، و آشنایی زنان دربار با هنرهای دستی زنان خارجی، تأثیر بسیاری در نشر هنرهای دستی به سبک اروپایی در ایران داشت.

هنر ابریشم‌دوزی تهران هنری به سبک اروپایی

هنر ابریشم‌دوزی تهران به سبک اروپایی

گلدوزی، توردوزی، برودری دوزی، آپلکه دوزی و قلاب بافی و هنر ابریشم‌دوزی تهران رهاوردی از آمیختگی هنر زنان خانه‌نشین اروپایی با هنر زنان ایرانی سنت‌گرا بود. هنر گلدوزی به سبک اروپایی با نخ‌هایی که تنوع رنگی آن‌ها بسیار زیاد بود و ورود نخ‌های جدیدی تحت عنوان DMC یا دمسه به ایران که خیلی زود جای نخ‌های ابریشم و نخ‌های گلدوزی‌های سنتی ایران را گرفت و همچنین شیوه‌ای خاص از گلدوزی تحت عنوان سایه زدن و دوخت کوتاه و بلند بین زنان هنردوست ایران پذیرفته و رایج شد. این هنر وارداتی تا آنجا پیش رفت که به خاطر استقبال زنان ایرانی و رفت‌وآمدهای زنان اروپایی به کشورشان از همان ابتدا کتاب‌ها و طرح‌های گلدوزی با نقوش وارداتی، جای نقوش اصیل و سنتی را گرفت.

هنر ابریشم‌دوزی تهران به سبک اروپایی

تا آنجا که زنان اروپا زده از ادامه هنر سوزن دوزی ‌های سنتی خود سرباز زده و گرایش به مدرنیسم را ترجیح دادند و سبکی نواز سوزن‌دوزی را تحت عنوان نقش دوزی و گلدوزی پدید آوردند.

ازآن‌پس دوخت گل‌های طبیعی در هنر ابریشم‌دوزی تهران مانند: گل رز، گل میخک، دوخت تصویر حیوانات و پرندگان و مناظری از طبیعت با گل‌های وحشی و جنگلی به‌صورت تابلوهای کوچک و بزرگ مرسوم شد. و سوزن‌دوزی‌ها از قالب پوشاک بیرون آمد و به‌صورت تصویری واقعی از طبیعت به زیباترین وجه به روی تابلوهای دیواری چشم‌نواز و لباس‌های مدرن آن روزگار دوخته شد و ازآنجاکه هنر مرز نمی‌شناسد، فقط در این شهر باقی نماند، بلکه در اندک زمانی بیشتر شهرهای بزرگ و کوچک ایران را تحت‌الشعاع خود قرارداد و سبک جدیدی از هنر تحت عنوان گلدوزی در کشورمان بدعت گذاشته شد.

کمند دوزی

کمند، ریسمانی محکم است که هنگام جنگ آن را بر گردن و کمر دشمن اندازند و وی را به بند درآورند. آلتی که از ریسمان ابریشم یا تسمه چرمین سازند و فقرا در گلو اندازند و یا در کمربندند و گاه در کمر و هر دوزانو انداخته و بنشینند.» در اصطلاح سوزن‌دوزی، زمانی که کار سوزن‌دوزی به اتمام رسیده باشد، جهت زیباتر شدن از یک دوخت برجسته در اطراف آن (در آخرين مرحله دوخت) استفاده می‌شود که به آن کمند دوزی، می‌گویند. کمند دوزی دوختی برجسته در هنر ابریشم‌دوزی تهران است که معمولاً هرگز به‌تنهایی انجام نمی‌شود. بلکه جهت تزیین بیشتر و پایان بخشیدن سطح دوخت استفاده می‌شود.

کمند دوزی

در کمند دوزی برای برجسته نمودن از قیطان‌های ابریشمی استفاده می‌شد. درواقع کمند دوزی یک سبک دوختینی نیست. بلکه یکی از تکنیک‌های دوخت است که به خاطر شباهت به ریسمان و احاطه داشتن به دور كل یک دوخت تزیینی به این نام مرسوم شده است. کمند دوزی می‌تواند با مواد گوناگون ازجمله نخ گلابتون، ملیله (سرمه)، منجوق، نخ خوس و نقده دوخته شود که البته معمولاً در سوزن‌دوزی‌ها پس از کمند دوزی، دوخته‌ای تزیینی و جانبی دیگری دوخته می‌شود که به آن شرفه‌دوزی می‌گویند. شرفه‌دوزی گاهی برجسته و گاهی به‌صورت مسطح است. گاهی در برخی از دوخت ها فقط کمند دوزی برجسته است و بقیه دولت‌ها مسطح. و در برخی دیگر مانند گلابتون‌دوزی مشهد، تمام دولت‌ها مانند کمند دوزی به‌صورت برجسته انجام می‌شود. این دوخت در هنر ابریشم‌دوزی تهران، مشهد و اصفهان مشاهده می‌شود.

برای مطالعه در مورد ابریشم‌دوزی‌های خراسان به مقالات مرتبط رجوع کنید.

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: