سوزن ابریشم دوزی : انواع و کاربردهای آن ها

دسته بندی :مقالات آموزشی 5 تیر 1401 واحد تولید محتوا 388
سوزن ابریشم دوزی

سوزن ابریشم دوزی : انواع و کاربردهای آن ها

انواع سوزن ابریشم دوزی و ابزار ها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. زیرا همیشه با ابزار مناسب و خوب، خوب تری را ارائه خواهید داد. طبیعی است که سوزن، پارچه، نخ ابریشم طبیعی، سه اصل وجودی یک اثر سوزن دوزی خوب در بازار صنایع دستی هستند. نبود هر یک از این عناصر، مانع از انجام کار خواهد شد. پس در واقع، متناسب بودن این سه عنصر با یکدیگر از اهمیت بسیاری برخوردار است. داشتن سوزن ابریشم دوزی درشت با پارچه ای لطیف و نازک، منجر به ایجاد سوراخ هایی به روی پارچه می شود که از زیبایی و ظرافت اثر می کاهد.

همچنین نخی ضخیم با سوزنی ظریف، تناسب نخواهد داشت و ممکن است به سختی از سوراخ سوزن ابریشم دوزی عبور داده شود. در هر صورت هماهنگی و تناسب این سه اصل، کمتر از اهمیت حضور هرکدام از عناصر نیست؛ بنابراین توجه داشتن به نکات فوق اهمیت ویژه ای دارد که قبل از اقدام به کار، حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

انواع سوزن ابریشم دوزی

سوزن ابریشم دوزی به خاطر تنوع نخ ها، پارچه ها و همچنین نوع کاربردها، تنوع بسیاری دارد. از انواع سوزن ابریشم دوزی می توان به سوزن های:

 • کرول،
 • شنایل(چنایل)،
 • تاپستری،
 • شارپ،
 • رفو،
 • بیتوین،
 • و دارنینگ،

اشاره کرد. اما شاید به درستی این مفاهیم برای شما شناخته شده نباشد. چرا که این اسامی لاتین هستند. چون معنای این اسامی برای شما ناشناخته اند در اینجا سعی شده است شماره ها و مفاهیم کاربردی تک تک سوزن ها برای ذكر شود تا پس از شناخت درست برای هر نوع پارچه و نخ، بتوانید سوزن مناسب آن را تهیه کنید و به کار گیرید.

بد نیست به این نکته توجه کنید که مشخصات یک سوزن ابریشم دوزی خوب این است که جنس آن ضد زنگ باشد، نوک آن تیز و قد آن بر اساس نوع دوخت و شماره نخ انتخاب شود. سوزن ها بر اساس اندازه و کشیدگی و ضخامت، چشم های (سوراخ های) بزرگ و کوچک دارند. بنابراین انتخاب سوزن ابریشم دوزی باید بر اساس شماره، جنس و ضخامت پارچه و همچنین نخ و نوع دوختی که می خواهید انجام دهید صورت گیرد.

تناسب شماره های نخ و سوزن

تناسب شماره های نخ و سوزن

انواع سوزن چنایل

انواع سوزن چنایل

انتخاب سوزن مناسب بر حسب جنس پارچه

 • سوزن کرول

سوزن ابریشم دوزی کرول (Crewel needle) یا برودری دوزی، سوزن بلند و کشیده ای است با چشم های کشیده که از آن برای دوخت های معمولی (اتصال دو پارچه به یکدیگر قبل از چرخ کردن در خیاطی) استفاده می شود. این سوزن در شماره های یک تا ۱۰ وجود دارد و برای دوخت روی پارچه های ابریشمی، پشمی، نخی و کتانی مناسب است. نخ های عمامه ، دمسه دو تا چهار لا، نخ شماره ۱۰ و نخ کوک برای این سوزن ها مناسب است. طول این سوزن ها بین 5.6 تا 5.4  سانتی متر است.

سوزن های کرول

سوزن های کرول

 • سوزن شارپ

سوزن شارپ (Sharp needle) برخلاف سوزن کرول، کوتاه و بسیار ظریف است و چشم ریزی دارد. این سوزن ابریشم دوزی معمولا برای دوخت های خیلی ظریف و گلدوزی ها مورد استفاده قرار می گیرد. سوزن شارپ چون چشم ریزی دارد، برای نخ های ابریشم و دمسه یک تا دو لا و نخ خامه مناسب است. طبیعی است که این نخ ها به روی پارچه های ابریشمی، حریر، ململ و تترون های نخی ظریف بافت، مناسب است. شماره این سوزن ها از یک تا ۱۰ است که ریزترین آن سه سانتی متر و بلندترین آن حداکثر چهار سانتی متر است.

 • سوزن شتايل

سوزن شتايل (چنایل یا Chenille needles) این سوزن ها بر خلاف سوزن های دیگر اندازه های يکسان دارد و کوتاه، ظریف و با چشمی بزرگ است. سوزن شتايل برای دوخت روی پارچه های ضخیم مانند پارچه های پشمی، ماهوت، کشمیر و کتانی ضخیم با نخ های کلفت مناسب است. از این سوزن ها برای روبان دوزی نیز می توان استفاده کرد. زیرا چشم این سوزن ها کشیده و بلند و نوکشان بسیار تیز است و در شماره های سیزده تا ۲۴ یافت می شود. کوتاه ترین شماره آن 5.4 سانتی متر (مناسب برای روبان دوزی) و بلندترین آن حدود هفت سانتی متر (مناسب برای لحاف دوزی سنتی) است.

 • سوزن تاپستری

سوزن تاپستری (Tapestry needles) از سوزن چنایل کوچک تر است. شماره این سوزن ها از سیزده تا ۲۴ است. چشم های این سوزن ها بلند و کشیده است، اما نوک آنها زیاد تیز نیست؛ زیرا این سوزن ابریشم دوزی بیشتر برای کاموادوزی و کوبلن دوزی مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه هایی که برای این سوزن ها مناسب است، پارچه های گونی بافت، کنفی و توری است که تار و پود پارچه کاملا قابل شمارش است و جزء پارچه های درشت بافت محسوب می شود. نخ های مناسب این سوزن ها، نخ های کتانی، کنفی و کاموا در ضخامت های گوناگون، و دمسه شش لا است. قد این سوزنها بین چهار تا شش سانتی متر است.

سوزن های شارپ

سوزن های شارپ

سوزن های چنایل

سوزن های چنایل

سوزن های تاپستری

سوزن های تاپستری

 • سوزن رفو

سوزن رفو (Mend needle) سوزن بسیار ظریف و کشیده است که البته از این سوزن ها علاوه بر رفوگری پارچه ها می توان برای منجوق دوزی ها نیز استفاده کرد. زیرا به لحاظ ظرافت و کشیدگی شان، به راحتی از سوراخ منجوق عبور می کنند. سوزن های رفو بیشتر جهت عبور دادن سوزن ابریشم دوزی از تار و پود پارچه و نخ اندازی و رفوگری مورد استفاده قرار می گیرد. این سوزن ها بر اساس بلندی و کوتاهی با یکدیگر متفاوت هستند؛ زیرا ضخامت همه آنها یکنواخت است. اندازه کوتاه ترین آن 5.4 سانتی متر و بلندترین آن، 8 سانتی متر است.

سوزن های رفو و دارنینگ

سوزن های رفو و دارنینگ

 • سوزن منجوق دوزی

سوزن منجوق دوزی (Beading needles) سوزنی بسیار ظریف و کشیده است که برای عبور از مهره هایی موسوم به منجوق استفاده می شود. طول شماره ۱۰ این سوزن تا هشت سانتی متر می رسد تا بتوانیم تعداد زیادی از منجوق را از آن عبور داده و روی پارچه بدوزیم. این نوع سوزن بسیار شکننده است و هنگام کار با آنها بهتر است فشاری روی بدنه سوزن نباشد.

سوزن های منجوق دوزی

سوزن های منجوق دوزی

 • سوزن دارنینگ

سوزن دارنینگ (Darners needles) سوزن دارنینگ که در کشور ما به سوزن لحاف دوزی معروف است، بسیار درشت با چشمی گشاد و بلند، مناسب برای آجیده دوزی ها و لحاف دوزی های سنتی است. سوزن دارنینگ در شماره بندی، سیزده تا ۲۴ است. این سوزن ها در اندازه های شش تا ۱۰ سانتیمتر یافت می شود. به طور کلی سوزن ها از بزرگ به کوچک شماره گذاری می شود.

سوزن های دارنینگ

تناسب نخ، سوزن و پارچه که در نهایت منجر به ارائه اثری هنرمندانه خواهد شد

تناسب نخ، سوزن و پارچه که در نهایت منجر به ارائه اثری هنرمندانه خواهد شد

ترمیم سوزن دوزی ها و پارچه ها به وسيله سوزن رفو

ترمیم سوزن دوزی ها و پارچه ها به وسيله سوزن رفو

 

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: