هنر آئینه دوزی و آینه کاری : درآمدی بر تعاریف

دسته بندی :مقالات آموزشی 21 اسفند 1400 واحد تولید محتوا 996
هنر آئینه دوزی و آینه کاری

هنر آئینه دوزی و آینه کاری : درآمدی بر تعاریف

نوشته ی هنر آئینه دوزی و آئینه کاری : درآمدی بر تعاریف نگاهی کوتاه به تعاریف مربوط به صنایعی است که در آنها از آئینه ها به عنوان وسیله ای برای تزیین لباس یا بناها استفاده می شود. یکی از رو دوزی های قدیمی، صنایع دستی و هنر های سنتی زیبای ایران هنر آئینه دوزی نام دارد. دوختن آئینه های کوچک مدور و پولک، بر روی لباس های محلی و آویزهای دیواری با نخ های ابریشمی الوان را هنر آئینه دوزی می نامند. این هنر گاه به همراه انواع دیگر رودوزی های سنتی ایران نیز استفاده می شود. آئینه های مورد مصرف در آئینه دوزی امروزه به صورت آماده و دارای قاب کوچک مسی است. ولی در گذشته دور آئینه ها را با دوخت دندان موشی به پارچه، متصل می نمودند. و بیشتر در لباس های محلی مورد مصرف دارد.

هنر آئینه دوزی و آینه کاری

قدیمی ترین نمونه موجود آئینه دوزی مربوط به قرن ۱۳ و ۱۴ هجری است. برای تولید آئینه های کوچک مدور یا مربع با قاب مسی، پولک های رنگارنگ و گاه خرمهره، نگین های رنگی شیشه ای، انواع منجوق را با نخ های ابریشمی الوان به پارچه یا لباس می دوزند. مرکز مهم این رودوزی، استان سیستان بلوچستان و هرمزگان است.

آئینه دوزی علاوه بر موارد یاد شده برای تزیین کیف، ساک دستی، پیش بخاری، جلد قرآن و سجاده نیز به کار می رود. در آئینه دوزی علاوه بر آئینه های ریز و مدور از پولک های صاف که مثل آئینه دارای درخشش می باشد به همراه نخ ابریشم خام یا تابیده و پارچه های دارای بافت فشرده استفاده می شود.

هنر آئینه دوزی و آینه کاری

نقوش مورد استفاده در هنر آئینه دوزی

نقوش مورد استفاده در هنر آئینه دوزی را نقوش هندسی و گل و بوته تشکیل می دهد. برای آئینه دوزی، پس از قرار دادن آئینه بر روی طرح مورد نظر ابتدا با چهار بخیه آن را روی پارچه نصب نموده سپس چهار بخیه دیگر مشابه بخیه های قبلی و در میان آن ها می زنند. پس از آن دوخت دیگری که همانند دوخت دندان موشی است و سبب یکپارچگی بخیه ها و نیز تزیین دور آئینه می گردد زده می شود. آئینه دوزی گاهی با سوزن دوزی های دیگر همراه است که از آن میان می توان: ابریشم دوزی، قیطان دوزی، و بخیه های تزیینی را نام برد.

هنر آئینه دوزی و آینه کاری

آئینه کاری

آئینه کاری نیز  یکی از هنرهای سنتی ایران است که عمدتا برای تزیین سقف و دیوارهای اماکن مقدسه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. روش کار بدین صورت است که با بریدن آئینه به قطعات کوچک هندسی و سپس پهلوی هم قرار دادن آنها در سطوح دیوارها و سقف، سطوحی پر تلؤلؤ و جذاب را به وجود می آورند. نقوش آئینه کاری مانند گل های خاتم خود دارای طرح های مختلف و متنوعی می باشند. زیباترین نمونه آئینه کاری در کاخ آئینه تهران، و مراکز تاریخی استان اصفهان و دیگر مراکز تاریخی استان های مختلف موجود می باشد. از مراکز اصلی و مهم آئینه کاری می توان استان اصفهان و تهران را نام برد.

برای مطالعه ی بیشتر در مورد انواع فنون شیشه‌گری : گرایش ها و روش ها به مقاله هیا مربوط به آن مراجعه نمایید.

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: