هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

دسته بندی :مقالات آموزشی 30 بهمن 1400 واحد تولید محتوا 396
هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی است؛ از این رو می بایست جهت حفظ آن بیشتر به این هنر فلزکاری و صنایع دستی توجه شده و از آن حمایت کنیم. هنر حلبی سازی قسمت بیشتر کارهایی که به وسیله مسگر انجام می شد به خود اختصاص داده است. علت عمده اش آن است که پیت های حلبی نفت و همچنین قطعات حلبی نورد شده ای که از خارج وارد می شود زیاد شده است. بغیر از کارها زیادی که حلبی ساز در هنر حلبی سازی انجام می دهد کارهای دیگری هم با آهن سپید انجام می دهد، وسعت و میدان فعالیت وی مانند آهنکاران غربی نامحدود است. چند نمونه از فراورده های او را در زیر می آوریم:

  • ناودان،
  • لوله ناودان،
  • شیروانی،
  • طرۂ شیروانی،
  • کارهای فلزی برای خانه ها مثل آبپاش،
  • سطل،
  • ظرف های بزرگ آب برای سقاخانه،
  • ظرف نفت یا نفتدان،
  • قیف و بسیاری دیگر که اغلب تقلید ساده ای از محصولات صنعتی غرب است.

هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

بخاری سازی در هنر حلبی سازی

در بسیاری از جاها در هنر حلبی سازی اجاق و بخاری هم درست می کنند. چون روز به روز مصرف ذغال سنگ زیاد شد منقل های ذغال چوبی را عوض کردند. بخاری از ورقه های آهن سیاه ساخته شده و قسمت پایین آن را آجر می گذارند. حلبی ساز لوله بخاری، زانوی لوله، و زیر بخاری نیز می سازد. در شهرهای بزرگ بخاری ساز تخصصی در این رشته پیدا کرده است. اخیرا از وقتی که دولت قطع بیرحمانه درختان را برای آتش و ذغال منع کرد نفت، گازوئیل و گاز مصرفش بسیار زیاد شده و تعداد زیای از بخاری ها و آب گرمکن هایی که با این نوع سوخت ها کار می کنند به دست اجاق سازها ساخته می شود.

هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

ابزارهای حلبی ساز

بسیاری از ابزارها در هنر حلبی سازی همانند سماور ساز و مسگر است اما ابزارهای ویژه حلبی ساز سندان های بزرگ شاخی و حلبی خم کن برای خم کردن حلبی به شکل استوانه یا مخروط می باشد، این ابزار دارای توپی یا قالب تعویض هستند که برای گرد بریدن و لبه گرفتن و مهره سازی به کار برده می شود. حلبی ساز لحیمکاری خودش را با لحیم قلع انجام می دهد. نوعی هویه به کار می برد که بر خلاف هویه های کشورهای باختری از آهن چکش خوار ساخته شده است نه از مس.

هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

هویه در بوته کوچکی که با دم پوستی دمیده می شود حرارت می بیند و لحیم، که آمیخته ای از قلع و سرب است توی طبقی در بالای کوره نگهداری می شود. برای پاک کردن سطوح مفصل ها و لبه های هویه، حلبی ساز نشادر را در محل هایی که قبلا حرارت دیده به کار می برد.

هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

سفیدگری

ظرف های برنجی و مسی که از قدیم در خوردن غذا از آن ها استفاده می شود از داخل با قلع خالص سفید می شود. این کار نه در هنر حلبی سازی، بلکه صنعتکار ویژه ای انجام می دهد که برای سفید کردن ظروف با مسگر و سماور ساز پیمان بسته است، و یا اینکه ظرف های زنگزده مردم را سفید می کند. در شهرهای بزرگ دکان سفیدگر (صفار – سفید کار – قلعكار) در نزدیکی مسگری است.

اما در دهات سفیدگری را یا خود مسگر به عنوان کار فرعی انجام می دهد و یا اینکه یک نفر سفیدگر دوره گرد هر چند وقت یک بار به آنجا آمده بساط خودش را زیر درخت گسترده و ظرفهایی که می آورند سفید می کند. ساز و برگ این چنین سفیدگر دوره گردی بسیار ساده است. یک گودال کوچک به قطر ۳۷ و گودی ۳۰ سانتیمتر در زمین می کند که کار کوره وی را انجام می دهد. یک لوله آهنی را به زیر گودال می کشد، دم دستی را به سر دیگر لوله وصل می کند. در نزدیکی کوره زیر شاخه پایینی درخت (در بازار کنار دیوار دکان) چاله ای می کند. این چاله دوم کم عمق است و آن را از شن و ریگ رودخانه پر می کند. ظرفی که باید سفید شود به شرح زیر تمیز می کند.

هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

شرح سفیدکاری ظرف

سفیدگر ویا شاگردش قسمتی از ظرف را با آمیخته شن و ریگ پر می کند و سپس آن را در درون چاله شن و ریگ می گذارد، و با پای برهنه در درون ظرف می ایستد، دست خودش را به ستون و یا شاخه درخت می گیرد و با پای خود ظرف را به سرعت می چرخاند به گونه ای که شن و ریگ از تو و بیرون آن را تمیز کنند.

پس از اینکه شن و کثافت را شست ظرف را به ملایمت روی آتش گرم می کند. وقتی که پنبه ای که در داخل آن است شروع به سوختن کند آمیخته ای از قلع و نشادر با پنبه روی آن می کشد. نشادر بخار می شود و سطح فلز را تمیز کرده قلع آب می شود و با پنبه قلع را به تمام قسمت های ظرف بطور یکنواخت می مالد. ظرف های بزرگتر را روی کوره می گردانند تا اینکه کار سفیدکاری به پایان برسد. سفیدگر ضمن کار ظرف را با انبر سفیدگری روی آتش نگاه می دارد. چنانچه ظرف لبه و دیواره پهنی داشته باشد یک انبر دهانه باز ویژه به نام حلق انبر به کار برده می شود. قلع به صورت ورق یا شمش از بازار خریداری می شود.

هنر حلبی سازی در آستانه ی فراموشی

بیشتر بخوانید: استخراج و گداز فلزات در هنرهای سنتی

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: