جایگاه فرش در هنر، فرهنگ، اقتصاد و صنعت ایران

دسته بندی :مقالات آموزشی 3 فروردین 1401 واحد تولید محتوا 607
جایگاه فرش در هنر، فرهنگ، اقتصاد و صنعت ایران

جایگاه فرش در هنر، فرهنگ، اقتصاد و صنعت ایران

مقاله جایگاه فرش در هنر، فرهنگ، اقتصاد و صنعت ایران ارائه شده در کنگره بین المللی هنرهای اسلامی و صنایع دستی – اصفهان: ۱۲ – ۱۷ مهرماه ۱۳۸۱ است که توسط دکتر حسن یاوری تحریر شده است.

در مورد جایگاه فرش در هنر باید اظهار داشت که فرش را از نظر لغوی به «هر چیز گستردنی» – اعم از نمد، حصير، قالی و غیره – معنا کرده اند. فرش ها یا زیراندازهای سنتی که قدیمی ترین آنها حصير و تکامل یافته ترینشان قالی است، دارای طیف گسترده ای از حصير (از نوع زیرانداز)، انواع گلیم (تخت، سوماک و غیره) زیلو، پلاس، گبه و سرانجام قالی است. ضمن آنکه در طبقه بندی دیگری انواع گلیم، زیلو، پلاس، گبه و قالی را که تماما بر روی چهارچوبه ای به نام دار بافته می شود «بافته های داری» دانسته اند.

پیشینه دقیق بافت فرش، جایگاه فرش در هنر و زمان پیدایش نخستین زیراندازها در هاله ای از ابهام قرار دارد. اما میدانیم که سابقه حصیربافی به عنوان یکی از قدیمی ترین حرف و صنایع دستی به حدود 10.000 ق.م می رسد و گلیم به عنوان پدر صنعت نساجی – که به یقین پیش تر از پارچه هم بافته شده است – از پیشینه ای حدود نه هزار سال (۷۰۰۰ ق.م) برخوردار است.

پدید آمدن قالی بافی و در مورد جایگاه فرش در هنر

پدید آمدن قالی بافی و در مورد جایگاه فرش در هنر

صاحب نظران حوزهمطالعات جایگاه فرش در هنر بر این عقیده هستند که گلیم ساده – دو رو یا تخت – در مسیر تکاملی خود به لحاظ بهره مند شدن از طرح و نقش و رنگ، آن هم به صورت آگاهانه و به دلخواه بافنده و با تحول در بافت، گلیم سوماک یا یک رو را پدید می آورد. و گلیم سوماک در روند تغییرات و تکامل در بافت، بافت قالیچه را موجب می شود. و این همه توسط عشایر که همواره بافندگان وفادار و تولیدکنندگان همیشگی انواع گلیم، گبه و قالیچه بوده اند، پدید می آید. تا در سینه تاریخ ثبت شود.

و البته بعدها بافت فرش در جوامع روستایی و شهری نیز مرسوم و متداول می شود. به هر حال، سده ها و هزاره های متمادی است که فرش بخشی از تولید مورد نیاز جوامع بشری و از جمله جامعه ایرانی را تامین میکند. و سهم مهمی از اشتغال مولد و قسمت قابل ملاحظه ای از درآمد خانوارهای عشایری، روستایی و حتی شهری را بر عهده دارد.

ضمن آنکه به صورت مستقیم و غیر مستقیم مانع از مهاجرت بی رویه به شهرها، عامل مهم اسکان مهم در روستاها و جوامع عشایری و طبعا باعث رونق بخشیدن به کشاورزی و دامداری در بخش های وسیعی از کل سرزمین پهناور ایران بوده. و در ابعاد و اندازه هایی نیز از بروز عوارض اجتماعی و بحران های اقتصادی جلوگیری کرده است.

پدید آمدن قالی بافی و در مورد جایگاه فرش در هنر

دلایل عمده زیر در پیدایش، استمرار و تداوم و رونق فرش در هنر

بررسی های به عمل آمده مؤید آن است که سه دلیل عمده زیر در پیدایش، استمرار و تداوم جایگاه فرش در هنر در ایران مؤثر بوده و هست.

  1. وجود زمستان های طولانی و فصلی که ناشی از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و دامداری است.
  2. در اختیار داشتن مواد اولیه مورد نیاز برای تولید انواع فرش و امکان پرداختن به این «هنر – صنعت» در فصول بیکاری و اوقات فراغت از کشاورزی و دامداری.
  3. داشتن ذوق و سلیقه زیبایی دوستی و علاقه وافر ایرانیان به در اختیار داشتن کف پوش و زیراندازی زیبا که زمانهایی طولانی در ساعت روز را بر آن زندگی کنند.

همان طور که گفتیم در جایگاه فرش در هنر ، تکامل یافته ترین فرش، قالی است. و ما در ادامه بحث و برای تبیین بهتر و روشن تر موضوع، مطالب را بر جنبه ها و جهات قالی بافی که هم اکنون بیشترین میزان تولید، بالاترین سطح اشتغال، بالاترین درآمد ارزی و طبعا عمده ترین مسائل و مشکلات تولیدی را هم دارد، استوار میکنیم. و هر کجا که ضرورتی دیگر هم یافت به فرش به صورت عام می پردازیم.

تاریخ دقیق بافت نخستین قالیها، در پرده ابهام است، اما؛ کشف «قالی پازیریک» توسط «رودنکو»، باستان شناس روسی، در «بی اسک» در منطقه «آلتایی» در نواحی جنوبی «سیبریه» (در حدود ۷۹ کیلومتری مرز مغولستان خارجی) و نزدیک به محل التقای رودخانه های «بالیکتیول» و «اولاگان» در سال ۱۹۴۹ م، نشان دهنده این واقعیت بود. که قالی بافی در هزاره اول قم فعالیتی شایع و هنری مطرح در ایران بوده است. چرا که قالی پازیریک با رجشمار سی و شش و نقش های متنوع و رنگهای متعددش اگرچه قدیمی ترین قالی کشف شده در جهان است. اما؛ تردیدی نیست که نمی تواند نخستین آن باشد.

قالی ایران که نماینده سرگذشت فلسفه و هنر این سرزمین

قالی ایران که نماینده سرگذشت فلسفه و هنر این سرزمین

قالی ایران که نماینده سرگذشت فلسفه و هنر این سرزمین است، مجموعه صدها و هزاران گره است. که با صبر و حوصله فراوان و ذوق و هنری سرشار در رجهای موازی بر چله ها زده می شود. تا شاهکاری را پدید آورد که ضمن دارا بودن ارزشهای والای هنری، کاملا جنبه کاربردی داشته و امروزه حتی در اروپا هم به عنوان یک کالای سرمایه ای به حساب می آید.

جایگاه فرش در هنر و در دوره های پس از هخامنشی (که قالی پازیریک به آن دوره تعلق دارد و زمان بافتنش را حدود ۵۰۰ قم تعیین کرده اند) نیز همچنان از ارزش و اعتبار برخوردار بوده است. در زمان ساسانیان، از قالی معروف «بهارستان» که زربافت و جواهرنشان بوده و از مساحتی حدود ۳۰۰ متر مربع با نقش خشتی برخوردار بوده، یاد شده است. ضمن آنکه گفته شده است که تخت مشهور به «طاقدیس» متعلق به «خسرو پرویز» دارای سی تخته قالی مخصوص برای هر روز از ماه و چهار قالی برای چهار فصل سال بوده است. فردوسی شاعر بلندمرتبه ایران نیز در شاهنامه از قالی به عنوان یکی از هدایایی که شاه کابل برای سام پدر زال می فرستاد، یاد میکند.

مقارن با ظهور دین مبین اسلام نیز صحبت از قالی خاصی به میان آمده که متعلق به هشام بن عبدالملک بوده. و نود متر طول و سی و سه متر عرض داشته است. و گفته شده که این قالی ابریشمین و زرین از نظر ظرافت و زیبایی با قالی بهارستان رقابت می کرده است. و از آنجا که بافندگان قالی های مرغوب، ایرانیان بوده اند، می توان یقین داشت که قالی مزبور در ایران بافته شده بود.

جایگاه فرش در هنر در کتابها و سفرنامه ها

جایگاه فرش در هنر در کتابها و سفرنامه ها

پس از ظهور دین مبین اسلام در کتابها و سفرنامه ها اشاره بسیاری به قالیهای گسترده و جایگاه فرش در هنر در خانه ها شده است. من جمله آن ذکر شده که در قرن سوم ه ق «در فارس قالی می بافته اند.» یک قرن پس از آن، «المقدسی» – گردشگر معروف عرب – از قالی های قاین سخن به میان آورده است. همچنین آورده اند که در قرن چهارم ه.ق (قرن ۱۰ م) در دربار روم به هنگام بار عام، قالی های گرانبهای ایرانی گسترده می شد.

در تاریخ بیهقی متعلق به قرن پنجم هق، در دو جا به صراحت از قالی یاد شده است. یکی هنگام شرح هدایایی که علی بن عیسی از خراسان برای هارون الرشید – از خلفای معروف عباسی – فرستاده بود. و می گوید که از جمله آن هدایا دویست تخته قالی بوده و دیگر. در وصف مجلسی که سلطان مسعود غزنوی به سال ۴۲۸ هق برپا داشته بود که نوشته است: «این صفه را به قالیها و دیباهای رومی بیاراسته بودند.» خاقانی شیروانی – شاعر معروف و پرآوازه ایرانی در نیمه قرن ششم ه. ق، در آثارش به قالی اشاره دارد و از شعری که گفته است:

چون مرا سندس است و استبرق شاید ار قالی مرندی نیست در این

چنین برمی آید که قالیهای آذربایجان و مرند در آن روزگار از شهرت به سزایی برخوردار بوده است.

جایگاه فرش در هنر در کتابها و سفرنامه ها

قرن هشتم ه. ق

ابن بطوطه در قرن هشتم ه. ق، در جایگاه فرش در هنر اقامت خود در ایذه – از شهرهای استان خوزستان گفته است. که در مجلس اتابک افراسیاب قالی سبز رنگی در برابرش گسترده بودند. همچنین آمده است که غازان خان – نخستین ایلخان مغول که اسلام آورد – برای مقبرة خالد بن ولید – سردار صدر اسلام – چند تخته قالی به دمشق فرستاد. و غازان خان مسجدی در تبریز بنا کرده بود که آن را با قالی های اعلا مفروش ساخته بود. هر چند که برخی از هنرهای سنتی از جمله قالی بافی در دوره ایلخانان تا حدودی دچار نقص و کاستی شد. اما دیری نپایید که بار دیگر انواع پیشینه و هنر رونق یافت، به طوری که با تاسیس مکتب هرات در قرن نهم هق، هنرهای تزیینی ایران به راه تحولی تازه گام نهاد و در این رهگذر، قالی ایران نیز بار دیگر به رونق و اعتبار تازه ای دست یافت.

فرش تعیین کننده ابعاد اتاق ها و حدود و ثغور معماری سنتی ایران

قرون ۱۰ و ۱۱ ق

طی قرون ۱۰ و ۱۱ ق (۱۶ و ۱۷م)، یعنی در دوران حکومت صفویه، شاهد اوج رونق و شکوفایی در جایگاه فرش در هنر ایران هستیم. در آن دوران، قالی ایران، چه از لحاظ طرح و نقش، رنگ و رنگ آمیزی و چه از نظر کیفیت بافت به بالاترین درجه تکاملی و هنری خود دست یافت. و محدوده فعالیت خود را از مناطق عشایری و روستاها تا شهرها گسترش داد تا با ایجاد کارگاه های بزرگ قالی بافی در شهرهای بزرگ، زیباترین قالیها بافته شود. به طوری که می توان ادعا کرد که قالی های به جای مانده از دوران مذکور نظير قالی اردبیل، قالی شکارگاه، قالی چلسی، قالی هایی با نقش محرابی و قالی های لهستانی، هر یک دارای شهرت بسیار بوده. و از لحاظ طرح و رنگ آمیزی مورد تحسین کارشناسان و صاحب نظران قالی قرار گرفته است.

گفتنی است که قدیمی ترین قالی ایران – پس از پازیریک – از قرن دهم هق به دست آمده که دارای نقش لچک ترنج است و توسط غیاث الدین جامی بافته شده است. در دوران مذکور، برای بافت قالی های نفیس، کارگاههای ویژه ای به نام کارگاه های شاهی ایجاد شد و به تربیت طراحان فرش همت گمارده شد و افزون بر طرح های هندسی، طرحهای گردان (منحنی) نیز رواج پیدا کرد و قالی ایران حتی در ابعاد و اندازه های بزرگ برای مفروش ساختن مساجد، تکایا، حسینیه ها و دیگر اماکن متبرکه و نیز قصرها بافته می شد.

نقوش قالی در عهد صفوی

اگرچه در جایگاه فرش در هنر از قالی های متعددی که از عهد صفوی به جای مانده متوجه تنوع نقوش قالی در آن عصر می شویم، اما به طور کلی، در دوران صفوی با چهار نقش عمده که عبارت اند از:

  1. نقش محرابی (سجاده ای)،
  2. نقش گل و نقوش طبیعی،
  3. نقش لچک و ترنج،
  4. نقوش حیوانی روبه رو هستیم.

در دوره صفوی، به واسطه توجه به تمامی جنبه ها و جهات کیفی قالی از جمله توجه به کیفیت مواد اولیه مصرفی، قالی ایران به ممالک اروپایی راه می یابد. و از ممالک مختلف آن قاره نظیر کشور لهستان هم سفارش هایی را دریافت می نماید و از آن طریق سیصد تخته قالی با طرح ها و نقوش ویژه که در بافت آنها از نخهای ابریشمی و طلا و نقره استفاده شده است.

در شهرهای کاشان و اصفهان بافته می شود و به لهستان صادر میشود. این قالیها که به «قالیهای لهستانی» معروف است. هم اکنون زینت بخش برخی از معتبرترین موزه های دنیاست. در پی رونق قالی بافی در دوره صفویه، در هر یک از مناطق قالی بافی، قالیهایی بافته می شود که نقش و رنگ آمیزی آن به نام همان منطقه معروف می شود و این رسم و قاعده بس نیکو تا به امروز هم کم و بیش مرسوم و متداول است.

نقوش قالی در عهد صفوی

قاجار

هر چند که قالی بافی ایران پس از دوران اوج و شکوه و اقتداری که در دوران صفوی داشته است. در دوران های بعد در جایگاه فرش در هنر رونق کمتری داشته، اما از آنجا که در آغاز حکومت ناصرالدین شاه قاجار، بازرگانان تبریزی در استانبول، بازار مناسبی برای عرضه قالی ایران یافتند. فصل جدیدی در تاریخ قالی ایران گشوده میشود. که همانا صادرات مستمر و ضمنا گسترده این محصول بی همتای صنعتی و فرهنگی به دیگر ممالک جهان است. که تا به امروز و به رغم فراز و فرودهای فراوان این وضعیت ادامه دارد و قالی ایران، خود را به عنوان مهم ترین فرآورده صادراتی غیر نفتی به ثبت رسانده است.

دوران معاصر

دوران معاصر

در حال حاضر و با توجه به ذوق و قریحه سرشار هنرمندان ایرانی در زمینه قالیبافی، این هنر – صنعت همچنان به رونق و سرزندگی خود ادامه داده و تولید قالی های بزرگ پارچه – تا حدود پنج هزار متر مربع – تولید قالیچه های نفیس – با رجشمار تا دویست و پنجاه – و تولید و عرضه قالیچه ها و قالی های تصویری و نیز طراحی و تولید قالی و قالیچه هایی با ابعاد مختلف و در اشکال گوناگون چون چند ضلعی، بیضی و دایره و نیز قالیچه ها و قالیهای حجمی، همه و همه مؤيد در جایگاه فرش در هنر و استعداد ایرانیان در زمینه تولید قالی است.

فرش – شامل قالی، انواع گلیم، گبه، پلاس و زیلو – با اشتغال مستقیم دو میلیون نفری و اشتغال غیر مستقیم هشت میلیون نفری خود – که سی و پنج رشته تولیدی از پشم چینی تا بازاریابی و صادرات را شامل می شود. – بزرگترین صنعت ایران است که ضمنا قادر است با هزینه کمی برای افراد اشتغال مولد و مفید ایجاد کند.

بیشترین میزان تولید فرش در ایران به سال ۱۳۷۳ مربوط می شود. که در آن سال حدود هفت و نیم میلیون متر مربع قالی و یک میلیون متر مربع سایر زیراندازها و در مجموع هشت و نیم میلیون متر مربع فرش تولید شده است. ولی صاحب نظران توان بالقوه تولید فرش در ایران را بین دوازده تا پانزده میلیون متر مربع تخمین زده اند.

مراکز قالی بافی ایران

مراکز قالی بافی ایران

اگرچه مهم ترین مراکز قالی بافی ایران را مناطق آذربایجان، اصفهان، کاشان، خراسان، کردستان، اراک، کرمان، فارس، چهار محال و بختیاری و ترکمن صحرا تشکیل میدهد. ولی میدانیم که حتی در کمتر روستای کوچکی است که فرش بافته نشود و دار قالی یا گلیم در آن برپا نباشد.

نکته مهم دیگر در رابطه با ویژگیهای فرش دست بافت ایران، عمر متوسط قابل ملاحظه آن در مقایسه با کفپوش های ماشینی است. به عنوان مثال، بر اساس بررسی و تحقیق به عمل آمده توسط گروهی از متخصصان صنایع دستی ایران در سال ۱۳۶۱ مشخص شد. که عمر متوسط قالی دست بافت بیست سال و عمر متوسط فرش ماشینی هشت سال است. لذا مشخص است که قالی دست بافت با دو و نیم برابر عمر متوسط نسبت به فرش ماشینی، افزون بر ارزش های فرهنگی و هنری، از لحاظ کاربرد و صرفه جویی در اقتصاد خانواده نیز در مقام ممتازی قرار می گیرد. ضمن آنکه فرش دست بافت پس از گذراندن عمر متوسط به فرش کهنه (باب صادرات) تبدیل شده که می توان با صدور آن به خارج، درآمد ارزی برای کشور حاصل کرد.

فرش بافی نه تنها به عنوان صنعتی مستقل و بومی، که به عنوان هنری اصیل و ضمنا کاربردی، شاخص و در واقع تبلور عینی هنر مقدس ایران زمین است. و به عبارت دیگر، می توان گفت که فرش معرف هویت فرهنگی و ملی ایران بوده. و در عرصه زیبایی و شکوه، برای تبیین هنر قدسی ایران اسلامی با همه رازها و رمزهای خود باقی است.

اعتبار والای مذهبی فرش

از دیدگاه «کوماراسومی» متفکر بزرگ هندی، خاستگاه و جایگاه فرش در هنر و هنر سنتی (از جمله فرش) و هنر قدسی، واحد بوده. و این متفکر و صاحب نظر معروف ضمن دفاع از هنر سنتی که در صورت بیانی با رمز و نماد متجلی می شود. هنر سنتی و هنر قدسی را یکی میداند که این امر نشانه ای از ارزش و اعتبار والای مذهبی فرش بوده و هست. و این «هنر- صنعت» را در زمره شریف ترین و اصیل ترین و ضمنا مردمی ترین هنرها به ثبت می رساند.

«تیتوس بورکهارت»، متفکر شاخص آلمانی و نویسنده کتاب هنر مقدس، هنر قالی بافی را هنر معرف و مشخص و ممتاز جهان اسلام می داند و عقیده دارد که فن قالی دست بافت که مبین نشاط آفرینندگی است. بی تردید منشأ چادرنشینی داشته و قالی حقیقتا اسباب و اثاثیه کوچنده چادر نشین بوده و اصیل ترین قالیها نیز در میان قالیهای چادرنشینان یافت میشود.

بورکهارت طرحها و نقش های رایج و متداول در قالی ایران از جمله طرح لچک و ترنج را که اساس طرح متوجه به ترنج مرکزی و مرکز ترنج نیز مرکز قالی و نشانه ای از منشأ حقیقت و زیبایی است. نشانه ای از توجه طراحان و بافندگان به این اصل مهم مذهبی که آغاز و خاتمه و در واقع شروع حیات و خاتمه دوران زندگی انسانها صرفا به خدا مربوط بوده و زایش و رجعت فقط به او بر می گردد، مرتبط می داند.

فرش مهم ترین عامل انتقال آداب و رسوم

فرش مهم ترین عامل انتقال آداب و رسوم

به هر حال، طی قرون و اعصار متمادی، فرش، مهم ترین عامل انتقال آداب، رسوم، سنت ها و فرهنگ معنوی ایران از نسلی به نسل دیگر و ضمنا ضبط و تثبيت اسطوره ها و نمادهای ایرانی بوده. و در واقع، با طرح ها، نقوش و نقش مایه های زیبا و رنگ آمیزی های استثنایی و جذاب فرش، رازها و رمزها، کنایه ها و اشارات، ضرب المثل ها و حکایات و افسانه های شیرین ایرانی، حفظ و از دوره ای به دوره دیگر انتقال می یابد.

جایگاه فرش در هنر با تولید گسترده ای از انواع قالی و قالیچه، گونه های متفاوتی از پلاس، گلیم ساده، گلیم سوماک، گلیم یکرو ولی غیر سوماک – که شمار آن سی قسم است – و همچنین تولید انواعی از زیلو و گبه، بی شک صاحب متنوع ترین زیراندازهای جهانی است. که می تواند توجه هر سلیقه و بازاری را به خود معطوف کند. ضمنا به واسطه مزیت نسبی که فرش ایران از دیرباز به خاطر در اختیار داشتن پشم مناسب برای تولید فرش، تخصص در زمینه رنگرزی با مواد ملونه طبیعی و مهم تر از همه، تبحر در خصوص طراحی قالی دارا بوده است.

این هنر – صنعت می تواند پیام رسانی گویا و در واقع، معرف واقعی هنر ناب و مقدس ایرانی در عرصه بین المللی و نزد صاحبان ذوق و سلیقه در سراسر جهان باشد. تا از این رهگذر مضامین فلسفی، اعتقادی و باورداشتهای عمیق فرهنگی ایرانیان را برای همه جهانیان تصویر و ترسیم کند. گفتنی است در حالی که شمار طرحهای اصیل قالی ایران از هزار طرح نیز متجاوز است و قدرت طراحی، طراحان ایرانی به گونه ای است که می توان انتظار داشت هر آینه بر تعداد این طرح ها و نقوش بی نظیر افزوده شود. هنوز هم در بسیاری از مناطق ایران قالی و به ویژه گلیم و گبه به صورت ذهنی بافته می شود و بافنده فرش احساسات، حالات روحی، برداشتها و بینش و اعتقادات خود را در قالب طرح و نقش های زیبا و بی سابقه بر فرش ثبت می کند.

از این رو، صاحب نظران، ایران را سرزمین طراحی قالی قلمداد کرده اند و بدیهی است که دیگر ممالک صاحب نام قالی در جهان، پیوسته از طرحهای قالی ایران اقتباس کرده. و حتی نام های ایرانی این گونه طرحها را در عرصه بازار و رقابت جهانی مورد استفاده قرار دهند.

فرش تعیین کننده ابعاد اتاق ها و حدود و ثغور معماری سنتی ایران

فرش تعیین کننده ابعاد اتاق ها و حدود و ثغور معماری سنتی ایران

فرش، تعیین کننده ابعاد و اندازه های اتاق ها و حدود و ثغور معماری سنتی ایران بوده. و بدیهی است که از این نظر نیز سهم شایسته ای در فرهنگ و معماری ایران داشته و دارد. به هر حال، قالی ایران به عنوان یک تولید فرهنگی شاخص که با هزینه سرانه کمی توانسته است برای میلیون ها نفر ایرانی به صورت رسمی و جدی ایجاد اشتغال نموده و در آمد کند. و سالانه در آمد ارزی مطمئنی را برای کشورمان به ارمغان آورد. دارای جایگاه رفيع فرهنگی، هنری و مذهبی بوده و هست. چرا که گرانبها ترین خاطرات زندگی و عبادات خالصانه خداجوی هر ایرانی بر آن ثبت شده و می شود.

و این چنین است که فاضل فرزانه ای پس از مشاهده عبادت از سر اخلاص ایرانیان بر روی فرش های نفیس که به واقع باغی پر از گل های زیبا و تصویری دلنشین از بهشت موعود را در پیش چشم می آورد. گفته است که «کدام قوم و ملت، جز ایرانیها در صحنه گیتی سراغ دارید که بر گلستانی از گل به عبادت و نیایش پروردگار بپردازند.»

برای هنر اسلامی که برخاسته از فرهنگ و تمدن با هویت و درخشان ممالک اسلامی بوده و تاکنون دستاوردهای عظیمی را برای انسانهای همه ملل و رشد و توسعه و تعمیم هنر در سراسر جهان به ارمغان آورده است. آرزوی درخششی چشمگیرتر، بالندگی روزافزون و شکوفایی هر چه بیشتر را داریم.

فرش تعیین کننده ابعاد اتاق ها و حدود و ثغور معماری سنتی ایران

برای مطالعه بیشتر در مورد سفالگری لالجین همدان به مقالات مربوطه مراجعه کنید

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: