انواع دار قالی و شناخت آن ها

دسته بندی :مقالات آموزشی 22 خرداد 1401 واحد تولید محتوا 783
انواع دار قالی

انواع دار قالی و شناخت آن ها

انواع دار قالی در میان لوازم کار قالیبافی و محصولاتی که در حوزه بافته های داری تولید می شود، وجود دارد که در این نوشته به دو گونه اصلی و رایج آن در حوزه صنایع دستی پرداخته شده است. این دو گونه دار شامل: دارهای افقی و دارهای عمودی هستند که در ادامه به جزئیات هر یک به تفکیک می پردازیم.

 دار قالی افقی

این گونه دار از انواع دار قالی به موازات سطح زمین و با فاصله تقریبی ۳۰ سانتیمتری زمین نصب می گردد. دار افقی قدیمی ترین بافت های داری است (شکل زیر). دار افقی دارای ساختمانی ساده است. این دار در بین عشایری که برای ییلاق و قشلاق متناوبا كوچ می کنند رواج دارد. دار افقی از دو تیر چوبی استوانه ای محکم و راست فوقانی و تحتانی که معمولا به طول 1.5 متر می باشد به نام چوب «سردار» و چوب «زیردار» ساخته می شود. که به موازات هم در فاصله مورد نظر که همان طول قالی باشد به وسیله طناب های ضخیم و چهار میخ چوبی یا فلزی و چهار حلقه به نام تنگه یا پیچ هر زمین کوبیده می شود.

انواع دار قالی

همان طور که در شکل پیداست این گونه دار از انواع دار قالی فاقد تیرهای جانبی راست و چپ است. دار افقی را فقط میخ های کوبیده شده بر زمین و طناب های مربوطه محکم و ثابت نگه می دارد. دار افقی علاوه بر چوب های سردار و زیردار یک چوب گرد و استوانه ای به نام کجو یا کوجی دارد که به وسیله سه پایه ای بر روی دار سوار می شود تا تارهای زیر و روی «هاف» را مشخص سازد. این دار بسیار سبک است و به آسانی می توان آن را جمع کرده و به جای دیگری منتقل نموده و دوبار آن را روی زمین نصب نمایند.

در پایان تصویر دار افقی مقطع دار، و قرار گرفتن چوب های هاف و کوجو و چگونگی ردشدن تارهای چله از زیر و روی آنها نشان داده شده است. از این نوع دار معمولا برای بافتن فرش های ضخیم و درشت باف و گلیم و جاجیم استفاده می شود.

دار قالی عمودی

این گونه دار از انواع دار قالی در جای ثابت قرار دارد و به دلیل جای گیری کمتر در گوشه ای در فضای موجود قرار می گیرد. و به دو نوع مختلف وجود دارد:

انواع دار قالی

  1. دار ثابت عمودی

این نوع دار که از ابتدایی ترین نوع دار است. فرش فقط به اندازه چارچوب بافته می شود. و در ساختمان این دار، وسیله ای مانند نردبان که در دو طرف دار بسته می شود، قرار دارد و بافنده روى الوار یا تخته ای که روی پله های آن قرار می گیرد می نشیند و به تدریج که بافت قالی بالا می رود الوار را به پله بالاتر منتقل می کنند.

  1. دار تبریزی یا دار گردان

این نوع دار متداول ترین نوع دار است در کار کردن با این دار، بافنده تغییر جا نمی دهد. و دو چوب تحتانی یا «زیردار» و چوب فوقانی یا «سردار» به وسیله زبانه هایی روی ستون های دار محکم شده و چنانچه این زبانه ها بیرون آورده شود، چله فرش روی دو تیر تحتانی و فوقانی می چرخد، و قسمت بافته شده فرش را پایین آورده به پشت دار کشیده و بقیه «چله» برای بافتن بقیه فرش در مقابل بافنده قرار می گیرد.

این سبک دار، پایه و اساس انواع دار قالی هایی است که امروزه با پیچ و مهره و یا به صورت آهنی ساخته می شود. در این دارها که حرکت فرش و به طور کلی شل و سفت کردن چله ها و حرکت سردار و زیردار نسبت به یکدیگر به وسیله پیچ صورت می گیرد، می توان تقریبا تمام اصول مورد نیاز برای قالیبافی صحیح و اصیل را رعایت کرد. به جای زبانه هایی که در دارهای چوبی به کار می رود می توان پیچ هایی تعبیه کرد که حرکات مورد نیاز را به وسیله آن ها تنظیم شود. استحکام و صاف بودن ستون ها و «سردار» و «زیردار» اصول دیگری است که امروزه کاملا قابل محاسبه است.

انواع دار قالی

اصولی که باید در ساخت و نصب انواع دار قالی به آن توجه گردد

لازم به ذکر است که در ساخت و نصب انواع دار قالی می بایست به برخی اصل ها توجه نمود که در زیر به آنها اشاره می شود:

  • اگر دار از نوع فلزی می باشد نباید هیچ گونه تیزی در سردار و زیر دار باشد که باعث پاره شدن تارها گردد و به همین دلیل برای اجتناب از این امر بیشتر از لوله های فلزی مخصوص استفاده می شود.
  • ستون ها یا تیرک های دار باید کاملا محکم باشند و در عین حال به موازات هم باشند که با سر دار و زیر دارها شکل مربع یا مستطیل کامل تشکیل دهد.
  • پیچ ها بهتر است با روغن گریس روان شوند.
  • اگر نیمکت جلوی دار نصب می شود، باید فاصله آن از دار به نحوی باشد که بافنده بتواند هنگام کار را راحت بنشیند و حرکت کند.
  • قبل از چله کشی، باید سمت راست و چپ از نظر ارتفاع تنظيم شده و هم اندازه باشند.

برای مطالعه بیشتر در مورد موضوعاتی مانند: قلمکاری روی پارچه به لینک های مربوطه مراجعه کنید.

موارد زیر را حتما بخوانید:

شرایط ارسال دیدگاه

هدف از ایجاد بخش نظرات در چارسینو، اشتراک‌گذاری تجربه‌ی خرید و کاربری محصولاتی است که به فروش می‌رسد. در این بخش، هر کاربر مجاز است در چهارچوب شرایط و قوانین سایت، نظرات خود را به اشتراک بگذارد و پس از بررسی کارشناسان تایید، نظرش را روی سایت مشاهده کند. بدیهی است که اگر قوانین سایت در نظرات کاربری رعایت نشود، تایید نمی‌شوند و در نتیجه در سایت به نمایش درنمی‌آیند. چارسینو در قبال درستی یا نادرستی نظرات منتشرشده در این قسمت، هیچگونه مسئولیتی ندارد. نمایش نظرات کاربران در سایت بههیچ‌وجه به معنی تایید فنی چارسینو درباره‌ی محتویات نظر نیست؛ لذا از کاربران محترم تقاضا می‌شود، نظرات را اصل و پایه‌ی انتخاب و تصمیمگیری خود قرار ندهند.

۱. فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش از حد معمول، کشیدن حروف یا کلمات، استفاده‌ی مکرر از یک حرف یا کلمه، شکلک و اموجی در متن خودداری کنید.

۲. برای نظر یا نقد و بررسی خود عنوانی متناسب با متن انتخاب کنید. یک عنوان خوب کاربران را برای خواندن نظر شما ترغیب خواهد کرد.

۳. نقد کاربران باید شامل قوت‌ها و ضعف‌های محصول در استفاده‌ی عملی و تجربه‌ی شخصی باشد و مزایا و معایب به‌صورت خلاصه و تیتروار در محل تعیین‌شده درج شود. لازم است تا حد ممکن از مبالغه و بزرگ‌نمایی مزایا یا معایب محصول خودداری کنید.

۴. نقد مناسب، نقدی است که فقط معایب یا فقط مزایا را در نظر نگیرد؛ بلکه به‌طور واقع‌بینانه معایب و مزایای هر محصول را در کنار هم بررسی کند.

۵. با توجه به تفاوت در سطح محصولات مختلف و تفاوت عمده در قیمت‌های آن‌ها، لازم است نقد و بررسی هر محصول با توجه به قیمت آن صورت گیرد؛ نه به‌صورت مطلق.

۶. جهت احترام‌گذاشتن به وقت بازدیدکنندگان سایت، لازم است هنگام نوشتن نقد، مطالب غیرضروری را حذف کرده و فقط مطالب ضروری و مفید را در نقدتان لحاظ کنید.

۷. با توجه به ساختار بخش نظرات، از سوال‌کردن یا درخواست راهنمایی در این بخش خودداری کرده و سوال یا درخواست راهنمایی خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

۸. کاربران ارسال‌کننده‌ی نظر موظف‌اند از ادبیات محترمانه استفاده کرده و از توهین به دیگر کاربران یا سایر افراد پرهیز کنند. بدیهی است هرگونه توهین به فرد یا افراد و استفاده از کلمات نامناسب، باعث تاییدنشدن نظر کاربر می‌شود.

۹. قسمت نظرات سایت، با تالارهای گفت‌وگو (فروم) متفاوت است؛ لذا برای حفظ ساختار، مباحث خارج از چهارچوبی که حالت بحث و گفت‌وگو دارد، تایید نخواهد شد.

۱۰. تمام کاربران حق دارند نظرات خود را به شرط رعایت قوانین، در سایت منتشر کنند؛ لذا حتی اگر نظری را به دور از واقعیت، جانب‌دارانه یا اشتباه یافتید، نباید نظردهنده را مخاطب قرار دهید یا از وی انتقاد کنید. هر کاربر تنها می‌تواند نظر خود را عنوان کرده و قضاوت را به خوانندگان نظرات واگذار کند.

۱۱. از طریق نمودار تغییر قیمت در سایت می‌توانید از تغییرات قیمت آگاه شوید؛ لذا به‌هیچ‌وجه در بخش نظرات مبلغ «قیمت» را ذکر نکرده، درباره‌ی آن سؤال نکنید و نظری ندهید.

۱۲. در نظرات خود، از بزرگ‌نمایی یا اغراق درباره‌ی قوت‌ها یا ضعف‌های محصول خودداری کنید. بدیهی است تا حد ممکن هرگونه نظر مبالغه‌آمیز یا به دور از واقعیت تایید نخواهد شد.

۱۳. با توجه به مسئولیت سایت در قبال لینک‌های موجود در آن، نباید لینک سایت‌های دیگر را در نظرات خود ثبت کنید. دقت داشته باشید تا جای ممکن از هرگونه لینک‌دادن (فرستادن) دیگر کاربران به سایت‌های دیگر و درج ایمیل یا نام کاربری شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

۱۴. تنها نظراتی تایید خواهند شد که مرتبط با محصول موردنظر باشند؛ لذا بحث‌های متفرقه و غیرمرتبط با محصول را مطرح نکنید.

۱۵. کاربران می‌توانند نقد خود به هر بخش از چارسینو را در قسمت مربوط اعلام کنند؛ لذا هیچ‌گونه نقدی را درباره‌ی سایت یا خدمات آن در قسمت نظرات ننویسید.

۱۶. توجه داشته باشند، مسائلی را که از آن اطمینان ندارید، به‌هیچ‌وجه در نظرات ثبت نکنید؛ همچنین از بازنشر شایعات یا اطلاعات غیرمطمئن درباره‌ی محصولات جدا خودداری کنید.

۱۷. بهتر است مطالبی در این بخش ثبت شود که برای بازدیدکنندگان سایت مفید باشد؛ لذا از بیان هرگونه مطالب شخصی، غیرمرتبط یا غیرضروری در این بخش پرهیز کنید.

۱۸. لازم است نظرات خود را به صورت نگارشی ثبت کرده و از کوتاه‌کردن کلمات یا استفاده از ادبیات محاوره تا جای ممکن خودداری کنید. استفاده از ادبیات نوشتاری که قابلیت نمایش در سایت را داشته باشد، لازمه‌ی تایید نظرات کاربران است.

 

شرایط ارسال پرسش یا پاسخ:

·         بهتر است پرسش و پاسخ کوتاه و مختصر باشد؛ زبان و رسم‌الخط فارسی و اسلوب نگارش هم در آن رعایت شده باشد.

·         برای آگاهی از تغییرات قیمت از نمودار تغییر قیمت در سایت استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه در بخش پرسش و پاسخ در مورد «قیمت» نپرسید.

·         از پرسش و پاسخ درباره‌ی آدرس سایر فروشگاههای فیزیکی یا اینترنتی و استفاده از لینک خودداری کنید.

·         پرسش خودتان را فقط یک بار و زیر محصول موردنظرتان بنویسید.

·         از ثبت اطلاعات شخصی از قبیل ایمیل، شماره تماس و نام کاربری شبکههای اجتماعی در بخش پرسش و پاسخ پرهیز کنید.

·         توجه داشته باشید که نظر یا پرسش و پاسخ فقط باید در رابطه با کالا باشد، بنابراین برای پیگیری یا سوال درباره سفارش یا استفاده از خدمات پس از فروش از طریق فرم صفحه “تماس با ما” با انتخاب موضوع پیگیری سفارش یا خدمات پس از فروش، سوال یا درخواست خود را مطرح کنید.

·         برای ارسال سایر درخواست‌ها یا پیشنهادهای خود نیز از فرم صفحه تماس با ما استفاده کنید یا به info@charsino.com  ایمیل ارسال کنید. همچنین انتقاد یا شکایت خود را به ایمیل آدرس complaint@charsino.com  ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: